Bilgi
#EVDEKALTÜRKİYE

 • DOLAR
  6,8628
 • EURO
  7,7398
 • ALTIN
  395,78
 • BIST
  1,1276
Sonbaharda statlara kısıtlı olarak seyirci alınabilir

Sonbaharda statlara kısıtlı olarak seyirci alınabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat Enfeksiyon Illetleri Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, spor müsabakalarının seyircili …

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat Enfeksiyon Illetleri Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, spor müsabakalarının seyircili oynanabilme ihtimallerini ve liglerin oynanmaya devam etmesi halinde alınması gereken önlemleri değerlendirirken, sonbahara akıllıca statlara kısıtlı da olsa seyirci alımlarının başlayabileceğini belirtti.

Goal’den Alp Çolak’ın sorularını yanıtlayan Ceyhan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde memleketimizdeki spor tertiplerinin akıbetini yorumladı.

Liglerin oynanmaya devam etmesi durumunda grupların kampa gireceğini ve kamp sürecinin de önemli önlemlerle ele alınması gerektiğine değinen Ceyhan, “Takımlara 3 haftalık kamp vadesi verileceğini varsayalım. Illetin 2-14 gün arasında kuluçka vadesi var lakin büyük ölçüde 5.5 günlük bir kuluçka vadesi var ve bunun 3. gününden itibaren hastalık bulaşabiliyor. Akabinde belirtilerin ortaya çıktığı klinik süreç var. Illeti atlatanların da 14 gün boyunca virüsü bulaştırabileceği bir devir kelam konusu. Elhasıl 14 günlük bir gözlem müddeti gerekli. En tutucu vaziyetle kampların yapılacağı bir kent ve oteller belirlenebilir ve o otellerde mümkün olduğu kadar minimum insan çalışır. Otel çalışanları da 14 gün müddetle gözlem altında tutulur ve akabinde ekipler otele yerleşebilir. Kamp devri bittikten sonra testler yapılır ve rastgele bir sorun çıkmazsa ekipler maçlara götürülür ve stadyumlar dezenfekte edildikten sonra maçlar sıfıra yakın bir riskle oynatılabilir. Doğal, örneğin otelde çalışanlar dışarı çıkıp geliyorlar. Yüzde 5 de olsa bir risk oluşturacaktır, futbolculara teknik heyete hastalık bulaşma riski. Bunu göze alıyorum, dersiniz ve o denli yaparsınız” tabirlerini kullandı.

“Sonbahara gerçek statlara kısıtlı olarak seyirci alınabilir”

Mehmet Ceyhan, “2020 yılı içinde kimi spor tertiplerinin seyircili formda oynanma ihtimali var mı?” sorusuna “Bence var” karşılığını verdi ve şunları söyledi:

“Maçlar salgının üçüncü evresinde oynanacak üzere görünüyor. Bu periyotta virüs yavaş yavaş azaldığı için kimi önlemler kaldırılmaya başlayacak, burada daha dikkatli olmak lazım. Lakin bu salgının bir de dördüncü devri var. Hayatın olağana dönmeye başladığı bir devir. Önümüzdeki sezonki maçlar dördüncü periyotta oynanacak ve o vakit kadar virüsün nasıl davrandığını gözlemlemiş olacağız. Bunları gözledikten sonra seyircili maçlar oynanacaktır lakin orada da durum eskisi üzere olmayabilir. Tahminen stat kapasitelerinin anlaşılan bir kısmı içtimaî aralık kurallarına nazaran kullanılacak ve seyirciler maskeli olacak. Eskisi üzere dolu statlarda maç oynanması için beşinci periyoda girilmesi gerekiyor. O devirde ya virüs bir mutasyona uğrayıp artık beşerden kişiye bulaşmayacak, ya da tesirli bir aşı geliştirilecek ve herkes aşı olduktan sonra eski hayatımıza dönebileceğiz.

“Tedbirler çok çabuk kaldırılmazsa, sonbahara kadar dördüncü periyoda girip kısıtlı da olsa seyircili maçların oynanabileceğini düşünüyorum. Bu periyot de Eylül yahut Ekim ayını bulabilir.”

“Stadyum kapasitelerinin 3’te 1’i kullanılabilir”

Stadyumlara kısıtlı sayıda seyirci alınması durumunda kapasitelerin ne kadarının kullanılabileceğine dair soruyu yanıtlayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Normalde kişiler arasında 1.5 metre aralık olması gerekir. Statlardaki fiziki kaideleri tam kestiremiyorum fakat iddiası olarak kısıtlı seyirci alımı durumunda kapasitelerin 3’te 1’i orantısında bir seyirci alımı olabilir. Örneğin 50 bin kişilik bir stadyuma 17-18 bin kişi almanız gerekebilir” halinde konuştu.

“Maçların oynanabileceği tek merkez bence İstanbul”

Ceyhan, ligde kalan maçların tek bir merkezde oynanması senaryosunu ise şöyle yorumladı:

“Seyahatler değerli bir risk taşıyor. Ben olsam seyahat risklerini göze almam zira uçak çok büyük bir bulaş kaynağı. Kişileri bir sefer yolculuk ettirip, maçları da tek bir merkezde oynatmaya çalışmak gerekir. Bunun yapılabileceği tek merkez de bana nazaran İstanbul. Zira liglerin devam etmesi durumunda birebir anda maçların oynanması gereken birçok stat gerekecek. Maçların Antalya’da oynanabileceği söyleniyor lakin orada tıpkı anda o kadar maçı yapacak stat yok. Hasebiyle bana İstanbul dışı bir senaryo bana pek mümkün görünmüyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorum Gönder

 • POPÜLER
 • EN SON
 • YORUM
2020-06-27 08:48:57
2020-06-26 14:36:55
Ahmad Abdullah: Allah rahmet eylesin
2020-06-26 12:17:32
2020-06-25 17:04:10
2020-06-25 06:38:11
2020-06-15 11:01:50